150. výročí

Reportáž ke 150. výročí divadla ve Vsetíně

Tisková zpráva ke 150. výročí divadla ve Vsetíně

Vsetín – Sto padesát let od premiéry komedie Útěk do Afriky si v sobotu připomene Divadlo v Lidovém domě ve Vsetíně. První představení v režii M. Černého tehdy odehráli vsetínští ochotníci v Dolním šenku později známém jako restaurace U mostu (jinak také nazývaném U krásné paní, pozn. redakce). Právě od této chvíle se začala psát historie amatérského divadla ve Vsetíně.

Členové souboru Divadla v Lidovém domě nyní pokračují v bohaté divadelní tradici Vsetína v prostorách, které se nacházejí jen několik kroků od prvního jeviště. Tam, kde stál kdysi Dolní šenk, je dnes ale parkoviště. „Před deseti lety jsme v místech, kde předpokládáme, že jeviště stálo, uspořádali happening. Letos to bohužel kvůli pandemii není možné,“ vysvětluje vedoucí souboru Pavel Rejman. Prozradil rovněž, že se diváci mohou po ukončení bezpečnostních opatření opět těšit na představení Frau Dietrich a Madame Piaf, Neběhej s nůžkama v ruce a Copak je s Arnoldem. Díky změně dramaturgie pak příští sezonu otevřou novou komedií. „Jakmile to bude možné, začneme se zkoušením,“ slibuje.

Divadelníci se kvůli globální hrozbě rozhodli posunout oslavy až do příštího roku, kdy vyjde také bulletin mapující historii divadla ve městě. „Historii zpracovanou až do začátku šedesátých let máme díky materiálům, které nám poskytla paní Jana Rokytová. Další vývoj posledních šedesáti let nám pomáhá zmapovat ředitel Státního okresního archivu (SOkA) ve Vsetíně Tomáš Baletka,“ nastínil Pavel Rejman. Jana Rokytová, která před lety materiály pro bulletin sesbírala, patřila ve své době k výrazným moderátorským osobnostem ve městě. „Bylo to vlastně jednoduché. Divadlo pro mne od mládí moc znamenalo, pohybovala jsem se v tomto prostředí. Doprovázela jsem pořady mluveným slovem, takže jsem vsetínské divadelníky znala osobně,“ vzpomíná Jana Rokytová. Oslovila poslední pamětníky snad nejslavnější éry vsetínského divadla v padesátých letech. Tehdy se ve Vsetíně kromě činohry hrála také opereta a tančil balet. „V té době vedl režijně soubor Rostislav Krevňák. Byla to obrovská osobnost. Měl vizi, za kterou si šel,“ připomněla Jana Rokytová.

Její slova potvrzuje také ředitel SOkA ve Vsetíně Tomáš Baletka, který shromažďuje informace o spolcích od šedesátých let až po současnost. „V historii vsetínského divadelnictví byla výrazná padesátá léta. Měli hodně našlápnuto. Výrazné období bylo ale také za první republiky. V té době dělal divadlo snad každý,“ připomíná Tomáš Baletka.

Divadelníci chtějí oslovit také pamětníky nebo jejich potomky, aby svými fotkami nebo zápisky se vzpomínkami obohatili připravovaný tisk. Stačí divadlo kontaktovat na mailové adrese divadelnivsetin@seznam.cz. „Budeme moc rádi, když se nám sejde co nejvíce materiálů, které obohatí naše pátrání po historii divadla ve Vsetíně,“ vyzívá Pavel Rejman.

Divadlo v Lidovém domě prošlo v minulých letech rozsáhlou rekonstrukcí. V současné době hraje soubor na dvou scénách. Díky úspěchům inscenací Světáci, Limonádový Joe nebo Přelet nad kukaččím hnízdem má v současné době na svých představeních téměř 4000 stálých návštěvníků. „Pravdou je, že teď máme díky městu Vsetín a jeho podpoře nejlepší podmínky pro hraní za posledních dvacet let. Ukazuje se, že vsetínští diváci mají o své divadlo zájem. Jsme rádi, že druh divadla, který tu vzniká, lidi zajímá. Máme své fanoušky, kteří se k nám vracejí,“ komentuje vedoucí souboru Pavel Rejman.
Pomohla tomu podle něj také nová dramaturgie. Soubor spolupracuje s mladými a profesionálními režiséry jako jsou David Vacke ze Slováckého divadla nebo student JAMU Jakub Hekl. S divadlem také spolupracuje Kateřina Menclerová, která působí v brněnském divadle Husa na Provázku.

(ur)

Archiv: Reportáž ke 140. výročí divadla ve Vsetíně